


| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 30 % |
| Height | 4.1 mm |
| Self Resonant Frequency | 60 MHz |
| Current Rating | 4.5 A |
| DC Resistance (DCR) | 17 mΩ |
| Inductance | 1.5 µH |
| Saturation Current | 6.53 A |
| Max Saturation Current | 6.4 A |
| Max Temperature Rise Current | 4.5 A |
| Temperature Rise Current | 4.73 A |
| Max Length | 5.1 mm |
| Max Width | 5.1 mm |
| Min Length | 4.7 mm |
| Min Width | 4.7 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Core Material | Ferrite |
| Shielding | Unshielded |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Wirewound |
| Height - Seated (Max) | 4.1 mm |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22848
Ext.Price$0.22848
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22848 | $0.22848 |
| 10 | $0.18317 | $1.83170 |
| 50 | $0.16067 | $8.03350 |
| 100 | $0.14094 | $14.09400 |
| 500 | $0.13008 | $65.04000 |
| 1000 | $0.12348 | $123.48000 |
